- BAER

PORADY » - BAER

Głucha ślimakowa

Dla wielu ras psów i kotów pożądane jest badanie na głuchotę przed dopuszczeniem do rozrodu i hodowli. Dotyczy to głównie psów o białych futrach (Dalmatyńczyk, Bull Terrier, Dog Argentyński i Setter Angielski). Głuchota jest również bardziej powszechne u psów z genem merle (Collie, Owczarek szetlandzki, Owczarek australijski i Australian cattle dog). 

Badania koncentrują się na określeniu dziedzicznej formy głuchoty (głuchota ślimakowa), w której słuch jest upośledzony w młodym wieku. Głuchota spowodowana jest zwyrodnieniem ucha środkowego (ślimaka) w wieku 3 do 4 tygodni. Utrata krwi z komórek nerwowych powoduje utratę komórek czuciowych i prowadzi do głuchoty. Czy zwierzę cierpi na głuchotę, można wykryć w bardzo młodym wieku (od 6 tygodni). Jednorazowe badanie z użyciem testu BAER dla tej formy głuchoty jest ważne przez całe życie. Nie wyklucza to jednak, że pies rozwija inną formę głuchoty np.: starczą.

Ponieważ głuchota może mieć różne przyczyny, badanie składa się z dwóch części. Przede wszystkim, kanał ucha i bębenek muszą być dokładnie kontrolowane i oczyszczone by wykluczyć, że możliwa utrata słuchu spowodowana jest zabrudzeniem i / lub zapaleniem ucha lub uszkodzeniem błony bębenkowej. Jeśli takie badanie nie stwierdzi żadnych odchyleń, test BAER będzie kontynuowany. Aby uniknąć zaburzeń spowodowanych ruchami głowy i mięśni, należy przeprowadzić badanie przy lekkim podaniu zwierzęciu środka uspokajająco-zwiotczającego. Chociaż już w Republice Czeskiej dostępna jest najnowsza metoda badania BAER bez podawania psu w/w środków obezwładniających.

Test BAER
U zwierzęcia, które ma być zbadane, w skórze na głowie znajdują się 3 igły - pod każdym uchem po  1 igle i 1 igła na środku na głowie. Zatyczki słuchawek są umieszczone w uszach, które mają zostać zbadane. Podczas badania zwierzę dostaje dźwięki poprzez impulsy płynące przez  słuchawkę. Powoduje to przemieszczenie się impulsów i zmierzenie przepływów sygnałów elektrycznych docierających do mózgu. Aktywność mózgu staje się widoczna. Na tej podstawie można ustalić, czy słuch jest prawidłowy. Na ekranie monitora następnie  obserwuje się aktywność mózgu w produkcji dźwięku. W ten sposób można ustalić, czy pies jest głuchy po obu stronach czy po jednej ze tron stronach lub czy słyszy prawidłowo.

W każdym przypadku każde ucho jest badane osobno. Jeśli pomiar wykazuje odchylenie, należy powtórzyć badanie.  Pod koniec badania wyniki zostają odnotowane w oficjalnym raporcie badawczym na temat głuchoty ślimakowej. 
Test BAER został zatwierdzony przez FCI. 

Psy, które są jednostronnie lub całkowicie głuche, nie powinny być dopuszczone do hodowli!


 

Facebook