FRENCH HEARTWORM

PORADY » FRENCH HEARTWORM

Angiostrongylus vasorum - zwany potocznie jako francuski robak sercowy. Jest pasożytem metastronoidowym występującym w tętnicach płucnych i prawej komorze dzikich i domowych psowatych i różnych innych zwierząt. 

Naturalnymi żywicielami są gatunki lisów. Rozkład geograficzny pasożyta obejmuje różne kraje Europy, Afryki, Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Angiostrongylosis jest uważana za chorobę wyłaniającą się u psów w Europie. 

Zwierzęta nabywają infekcję przez zjedzenie zainfekowanego ślimaka lub żaby, które niosą infekcyjne poprzez 3-etapowe larwy. Badanie kału Baermanna jest najbardziej niezawodną metodą wykrywania pasożyta poprzez badany kał.  Badanie próbek krwi i kału oraz test ELISA typu "sandwich" w celu wykrycia krążących limfocytów wydzielniczych / antygenu wydzielniczego również daje wiarygodne wyniki.

W Polsce mało się mówi o tym rodzaju pasożytów, a to błąd ponieważ coraz częściej odnotowywane są przypadki zachorowania. Choroba jest trudna w leczeniu ale możliwa do wyleczenia pod warunkiem wczesnej diagnozy i szybkiego i skutecznego wdrożenia leczenia. 

 Aktualne opcje leczenia obejmują moksydektynę, oksym milbemycyny i fenbendazol.

French heartworm

 

Facebook