- PLL

PORADY » - PLL

Co to jest Primary Lens Luxation - Pierwotne zwichnięcie soczewki - w skrócie - (PLL)? 

Pierwotna lub nabyta PLL jest znaną, bolesną i oślepiającą chorobą dziedziczną w wielu rasach psów. U psów dotkniętych tym schorzeniem, soczewka degeneruje się. Pies z upływem lat stanie się niewidomy. Objawy rozwijają się w młodym wieku. Pierwsze objawy kliniczne dziedzicznej formy PLL wykrywa się bardzo wcześnie, już w wieku 20 miesięcy. Do zupełnego zwichnięcia soczewki dochodzi na ogół w wieku 3-8 lat.

Badania nad PLL

Aby dowiedzieć się, czy pies ma tę chorobę, test DNA jest dostępny w wielu laboratoriach. Przeprowadzany jest test z próbki w krwi, lub wymazu śluzówki, pobierany u weterynarza i wysyłany bezpośrednio do laboratorium. 

Wyniki

Wolny

Pies ma dwa zdrowe allele. (geny)
To zwierzę nie ma żadnych nieprawidłowości i może być wykorzystywany w hodowli i nie przeniesie wady do następnego pokolenia.

Nosiciel 

Pies ma zdrowy allel (gen) i allel (gen) defektów. 
Zwierzę przenosi zmutowany (wadliwy) allel (gen) do połowy swojego potomstwa.

Chory

Pies ma dwa wadliwe allele. (geny)
Przekaże wadliwe allele (geny) wszystkim potomkom następnego pokolenia i wszyscy potomkowie mają objawy związane z chorobą.

Dziedziczenie

Ta cecha jest dziedziczna w autosomalnym, recesywnym sposobie. Oznacza to, że zwierzę może być wolne (homozygotyczna normalna), chory (homozygotyczna aberracja) lub nosiciel (heterozygota).

Nosiciele wadliwego genu mogą rozprzestrzeniać mutację w populacji bez objawów samych dla siebie. W szczególności wykrywanie nosicieli ma duże znaczenie w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się wady.
 
Leczenie
O ile wiadomo, nie ma leczenia tej choroby.
 
PLL i hodowla
Zaleca się rozmnażanie zwierząt, które nie posiadają mutacji. Aby nie pogarszać różnorodności genetycznej, zaleca się stosowanie zwierząt zmodyfikowanych genetycznie, które wspierają mutację, ale tylko w połączeniu z zwierzętami, które nie mają mutacji. Dlatego też zaleca się identyfikację nosiciela genetycznego wśród potomstwa poprzez test DNA.
 
Facebook